Глобален форум на жените лидери
Официално откриване
Национална художествена галерия
18 май, 2016 г.
София
Поздравителен адрес от името на г-жа Цецка Цачева,
Председател на 43-ото Народно събрание на Република България
До д-р инж. Боряна Манолова
Председател на УС на Съвета на жените в бизнеса в България
Главен изпълнителен директор на Siemens България
Уважаема госпожо Манолова,
Уважаеми участници и гости,
За мен е чест да ви приветствам от сърце за ценната инициатива да реализирате настоящата международна конференция „Глобален форум на жените-лидери: Да вдъхновим следващото поколение лидери” под патронажа на ЮНЕСКО и неговия генерален директор г-жа Ирина Бокова, официален кандидат на България за генерален секретар на ООН.
Поздравявам ви най-вече за това, че темата на конференцията е изключително важна, навременна и актуална. Нямам съмнение, че тя ще даде възможност да бъде чут обществения глас на жените лидери и тяхната заявка за премахване на предразсъдъците по отношение на пола. Целта, която тя си поставя – да обсъжда теми, свързани с ролята на жените в съвременното общество, е много съществена, бих казала стратегическа, в контекста на отстояване на принципите на равнопоставеност на половете и в частност правата на жените.
Още през 1948 г. във Всеобщата декларация за правата на човека е постановено – „Всички хора се раждат свободни и равни по достойнство и права”. И въпреки това ние знаем и често сме свидетели, че жените трябва да полагат двойно повече усилия, трябва да показват двойно повече качества и умения, за да ги признаят за способни и можещи.
Често те са жертва на дискриминация заради своя пол, заради възрастта си или дори за това, че са майки. Техните трудови права са ограничавани, те са по-ниско платени, а в немалко случаи са жертва на домашно насилие.
Уважаеми дами и господа,
Да бъдеш лидер е трудно. Това е особено валидно за жените лидери. Все още в повечето държави те не са равноправни с мъжете при заемането на ръководни позиции – така е в политиката, на пазара на труда, но още повече това се отнася до бизнеса.
Модерната държава и съвременното общество предполагат пълноценно участие на жените и в политиката, и в бизнеса, и в трудовоправните отношения. В Европа има държави, които въвеждат задължителни квоти за жени в бизнеса на ръководни позиции като Норвегия, Белгия, Исландия, Италия, Холандия, Германия и Испания.
Дебатът върви трудно, но това е едно добро начало и усилията трябва да продължат. Нека да кажем, че квотите са първата стъпка, налагаща присъствието на жените в бизнеса, но нашата цел трябва да бъде тяхното участие да е естествено, вследствие осъзнаване на смисъла на принципа за равнопоставеност.
Това са въпроси, за които трябва да се говори, да ги поставяме на обсъждане, да търсим решения, но и да настояваме тези решения да бъдат прилагани на практика.
Приветствам инициативата за създаване на форум за дебат. Заключенията от конференцията трябва да бъдат широко разпространени сред правителствата на държавите, сред бизнеса и обществеността.
Пожелавам успех на конференцията и на всички вас, които имате куража и самочувствието да отстоявате своите права!
18 май 2016 г.
С уважение,
Цецка Цачева
Председател на 43-ото Народно събрание на Република България
0 коментара