Специален гост на Съвета на жените в бизнеса в България на 27 септември беше проф. Мартин Вечев, идеолог и научен директор на INSAIT (Институт за компютърни науки, изкуствен интелект и технологии) и водещ учен в света на компютърните науки и изкуствения интелект.
В интересен разговор с водещ Зоя Паунова, член на Управителния съвет на СЖББ, проф. Вечев разказа за мястото на България на технологичната карта на света, привличането и задържането на таланти в България и създаването на следващото поколение технологични лидери. Събитието откри Ивайло Главчовски, главен оперативен директор на Уникредит Булбанк.
Обявен през 2022 г., INSAIT е първият институт в Източна Европа, който предлага условия за работа на световно ниво, съответстващи на тези във водещите западни университети и институти. Институтът е структуриран като специално звено към Софийския университет „Св. Климент Охридски“ и е създаден в партньорство с швейцарските ETH Zurich и EPFL, два от най-добрите технологични университети в света. Основният фокус е върху провеждане на изследвания на световно ниво, привличане на международни учени с изключителни постижения и обучение на следващото поколение студенти и технологични лидери.
„INSAIT е фундаментално социален проект в сферата на технологиите, който цели да накара хората да вярват, че и в България може да се случи“, каза проф. Вечев. Той допълни, че като част от Софийския университет, успявайки и затвърждавайки своето място в света, Институтът издига българските университети на световно ниво и създава повече възможности за учениците. „INSAIT има потенциала да бъде в топ 10 на най-добрите в рамките на пет години“, каза проф. Вечев.
Макар и България да има традиции в световните олимпиади по информатика, тя все още не е на нивото на останалите водещи държави като САЩ например. Пренасяйки успешния модел на ETH Zurich в България, INSAIT цели да промени това. „Българи се връщат в страната заради INSAIT и можем да задържим най-талантливите“, каза проф. Вечев. Чрез фондацията си за научни изследвания и образование институтът подкрепя ученици и студенти да останат в България, да работят в INSAIT и да се развиват.
Проф. Вечев изтъкна липсата на лидерство и ролеви модели като предизвикателство пред младите хора в България, които за разлика от връстниците си в държави като Израел и САЩ не виждат, че успехът е възможен, защото никой преди тях не е вървял по този път.
А какво е успехът за проф. Вечев? „Аз съм израснал в семейство, където за успех се счита, когато направиш нещо за обществото. Личният успех се възприема като успех само в този контекст“, отговори той.
Сред засегнатите теми бяха и регулациите около изкуствения интелект, нивото на автономност, до която може да стигне, и ролята на човека в този процес. Проф. Вечев разказа и за българската версия на ChatGPT, която беше обявена през март 2024 г.
На финала на събитието Зоя Паунова подари на проф. Вечев рамкирани 10-те идеи на Съвета на жените в бизнеса в България за създаване на едно по-приобщаващо и равнопоставено общество.
0 коментара