- Изпълняващият длъжността президент на Световната банка Кристалина Георгиева представи доклада „Жени, бизнес и законoдателство 2019: десетилетие на реформи“
- Бизнесът в България полага много усилия да създаде равни условия за жените да се развиват, коментира д-р инж. Боряна Манолова
„Световната икономика е със 160 трилиона долара по-бедна, защото жените по света не са равни на мъжете. Неравенството е един от най-скъпите, но решими проблеми, с които човечеството се сблъсква“. Това заяви изпълняващият длъжността президент на Световната банка Кристалина Георгиева. На съвместно организирано от Световната банка и Съвета на жените в бизнеса в България събитие тя представи доклада „Жени, бизнес и законoдателство 2019: десетилетие на реформи“. В дискусията взеха участие и министърът на външните работи Екатерина Захариева, омбудсманът Мая Манолова, д-р инж. Боряна Манолова, главен изпълнителен директор на Siemens България и председател на УС на Съвета на жените в бизнеса в България, и Румяна Тренчева, генерален директор „Общ Бизнес и Партньорска Мрежа“ за Централна и Източна Европа, SAP. Модератор на разговора бе Любомир Аламанов, основател и управляващ директор на Site Media.
Докладът „Жени, бизнес и законoдателство 2019“ разглежда етапите в трудовия живот на жената от започване на работа до получаване на пенсия и правната защита по време на всеки един от тези етапи. Данните обхващат десетгодишен период, в който 187 страни са оценявани по осем показателя. Според данните от изследването Европа е регионът, който е най-напред, докато най-назад са страните от Близкия изток, където жената има по-малко от 50 процента от правата на мъжа. Шест страни имат 100 точки в осемте показателя, проследяващи равенството между мъжете и жените. Това са Белгия, Дания, Франция, Латвия, Люксембург и Швеция. България е сред първите 30 страни с резултат от 93,75 точки.
„Направили сме много, имаме прогрес в 131 страни по света, но днес все още средностатистическата жена има само три четвърти от правата на мъжете. Прогресът не е достатъчно бърз, за да можем да използваме този фантастичен ресурс, който имаме жените”, заяви Кристалина Георгиева. Тя коментира, че разликата в заплащането между мъжете и жените е средно между 15-20%, за България този процент е около 14%. Според нея страната ни е успяла да елиминира в две области законодателните ограничения за последните десет години – по отношение на платения отпуск при отглеждане на дете и правото жената да упражнява определени професии. За да достигне 100 процента равенство между половете, България трябва да изравни правата по отношение на пенсионирането. Кристалина Георгиева посочи, че България е между петте страни, в които жените-лидери в бизнеса са представени най-добре.
„Докладът показва, че по отношение на достъп до работни места и предприемачество България е сред първите места. Това е така, защото бизнесът и държавата си партнират. От друга страна, бизнесът полага много усилия да създаде условия на равнопоставеност за жените да се развиват“, коментира д-р инж. Боряна Манолова. Тя изрази своето задоволство, че партньор на събитието е именно Съветът на жените в бизнеса в България. „Съветът обединява над 50 големи компании и още от самото си създаване през 2012 г. си поставихме за цел да подпомагаме жените да могат да развият своя потенциал, да бъдат пълноправни участници на пазара на труда, да заемат все по-ръководни позиции, да споделяме добрите практики и да насърчим младите дами да постигат своите цели“, посочи Боряна Манолова. Тя акцентира въррху разработените за тези цели от Съвета програми – Лидерската академия за дами на средни мениджърски позиции и предприемачи с малък и среден бизнес, програмата, насочена към жените-лидери и Националната стажантска инициатива.
Коментирайки, че в ръководената от нея компания Siemens България броят на мъжете и жените служители и мениджъри е равен, Боряна Манолова подчерта, че когато всяка компания положи подобни усилия, бизнесът ще просперира. „Законодателните промени са нужни да подтикнат компаниите, които все още не са осъзнали каква е икономическата мощ на наемането на жени. Компаниите, които вече са го осъзнали, много добре прилагат тези умения и практики“, посочи председателят на СЖББ. Тя цитира изследвания, според които компании, ръководени от жени или с равенство на половете в ръководството си, по –добре са преживели кризата и показват по-добри финансови резултати.
„Важно е жената да се приема като равна и да не се налага да полага повече усилия, за да преодолява предразсъдъци“, заяви от своя страна Екатерина Захариева. Тя изрази задоволството си от предното място, което заема България в доклада на Световната банка, но заяви, че е важно да променим не само законите, но преди всичко мисленето и манталитета. Външният министър посочи, че нашият регион – Централна и Източна Европа, има какво да покаже на останалата част от света за това как се постига баланс между мъже и жени. Омбудсманът Мая Манолова посочи, че за последните 100 години ситуацията на работещите жени в България се е променила, но не се е променила достатъчно, за да се оцени техният капацитет. Тя даде пример, че през 2016 г. средната работна заплата за мъжете е била 1054 лева, а за жените – 842 лв.
Румяна Тренчева пък акцентира върху значението на ролевите модели в обществото и подчерта огромния напредък по отношение на възможностите, които днес жените имат. И подкрепи думите си с пример – в Развойния център на САП в България работят над 35% жени. „Субективното изграждане на социални и обществени модели отнема десетилетия. Промяната в съзнанието отнема десетилетия“, коментира Румяна Тренчева. Тя посочи, че бизнесът има нужда от жените, както и че технологичната индустрия става все по-женска.
Цветанка Минчева, директор Глобално банково обслужване и член на УС на УниКредит Булбанк и член на УС на Съвета на жените в бизнеса в България и Ирена Жотева, управител на „Хил Интернешънъл България“ и член на СЖББ, се включиха в дискусията с въпроси, свързани с нужните мерки за постигане на максималния резултат от 100 точки за България, както и за платения отпуск за майчинство.
В края на събитието в него се включи и министърът на финансите Владислав Горанов, който изрази задоволството си от високото място на България в глобалния индекс. Той подчерта, че възможностите пред българската жена са безспорни и с годините все повече се разширява хоризонтът за нейните професионални изяви. Като илюстрация на думите си той посочи, че у нас жена е председател на НС, жена е начело на бюджетната комисия на парламента, омбудсманът и нейният заместник са жени, заместниците на самия Горанов са две жени, а в министерството на финансите две трети от служителите са дами.
Запис на цялото събитие може да бъде гледан на фейсбук страницата на Съвета на жените в бизнеса в България – https://www.facebook.com/CWBB.Bulgaria/
Обща снимка преди началото на форума
0 коментара