Постигането на равенство между половете е не само коректно, но и икономически изгодно. Това заяви председателят на Управителния съвет на Съвета на жените в бизнеса в България д-р инж. Боряна Манолова по време на форум „Защо (да) инвестираме в жените?”. В изказването си тя акцентира върху многобройните изследвания, които потвърждават, че жените в повечето райони на света, включително в развитите държави, продължават да бъдат ограничавани в професионалното си развитие от остарели обществени догми и икономически разбирания. „Множество проучвания показват, че участието на жени в управлението на компаниите допринася за тяхната стабилност и високи финансови резултати. Въпреки това жените на много места продължават да живеят под „невидим похлупак”, допълни тя.
По време на форума бяха засегнати теми, свързани с равнопоставеността на жените и мъжете, законодателните инициативи у нас в тази насока, квотите за половете, добрите примери от чужбина и други. Гайр Шоберг, chargé d’affaires в Посолството на Норвегия, разказа за ситуацията в родината му, където въвеждането на квоти е помогнало за съществена промяна в обществените нагласи по този въпрос.
„Съветът на жените подкрепя идеята за въвеждането на квоти за половете, които биха могли да помогнат за по-балансирано участие в бизнеса и социалния живот на двата пола, което в крайна сметка е в полза на цялото общество”, каза инж. Манолова. По думите й бизнесът може и трябва да играе съществена роля за насърчаване на равенството на половете. „Различни корпоративни и обучителни програми за насърчаване на професионалното развитие на жените могат да помогнат съществено на представителките на нежния пол да открият най-правилния път за себе си в бизнеса. Нашата Лидерска академия е една от тези програми и за мен е удоволствие да потвърдя, че тя вече дава своите положителни резултати. Завършилите първото издание на Академията споделят, че се чувстват много по-уверени и подготвени да се справят с предизвикателствата, които може да им предложи бизнес средата”, сподели тя.
0 коментара